Przyjęcia okolicznościowe we włoskim stylu

Włosi znani są ze swojego zamiłowania do ucztowania. Lubią spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, biesiadując przy wspólnym stole. Pod tym względem możemy brać z nich przykład, choćby organizując przyjęcia okolicznościowe, jak chrzciny czy komunie. Jakie menu wybrać na przyjęcie we włoskim stylu? Ile będzie ono kosztować?

1. Ile na komunie i chrzciny wydają rodzice?

2. Polskie czy włoskie menu na komunie?

3. Włoskie akcenty na przyjęciach okolicznościowych

Jakie koszty pociągają za sobą komunie i chrzciny?

Rodzinne przyjęcia okolicznościowe można zorganizować w domu lub w lokalu – w restauracji lub na sali z cateringiem bądź własną kucharką. Najtaniej urządzić można przyjęcie w domu, ale to powoduje, że większa część rodzina musi zaangażować się w gotowanie, a i podczas samej komunii czy chrzcin ktoś musi podawać do stołu, zmywać i spełniać różne zachcianki gości.

Polacy coraz częściej więc wolą iść do restauracji z okazji chrzcin czy komunii i tam świętować te ważne wydarzenia w życiu dziecka. Serwis Ceneo.pl podaje, że w 2016 roku na taką organizację przyjęć okolicznościowych zdecydowało się 85 proc. rodziców dzieci komunijnych. Ile kosztuje ucztowanie w lokalu? To zależy od tego, jaki będzie to lokal, na jakie menu zdecydują się rodzice i ilu gości zaproszą.

Średni koszt posiłku dla jednej osoby waha się w przedziale od 100 zł do nawet 300 zł, a cena zawiera przystawkę, zupę, danie główne, deser i napoje bezalkoholowe. Na przykład w najdroższej wersji w restauracji Szkutnia w Warszawie (http://www.szkutnia.waw.pl/pl/przyjecia_okolicznosciowe/) zapłacić trzeba za osobę 135 zł i to jedna z lepszych propozycji. Obejmuje zupę, II danie, przystawki, dodatki, warzywa i surówki oraz deser. W cenie są napoje zimne i gorące, owoce na stołach.

Jakie menu – komunia i chrzciny

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że przyjęcia okolicznościowe takie jak chrzciny czy komunie obligują do tego, aby na stołach pojawiły się typowe, staropolskie potrawy. Można jednak powątpiewać, czy najmłodsi goście, w tym ci najważniejsi zachwycą się flakami i golonką. Dlatego lepiej wybrać kuchnię, którą większość lubi. Dla przykładu może być to kuchnia włoska, znana z doskonałych makaronów, zapiekanych potraw i wszechobecnych warzyw, głównie pomidorów.

W menu mogą się wówczas znaleźć ryby, steki, mięso z grilla czy z suszonymi pomidorami. Nie należy zapominać o najmłodszych biesiadnikach, którzy chętnie zjedzą spaghetti czy pizzę.

Nawiązanie do włoskich klimatów

Przyjęcie okolicznościowe na dworze? Pod gołym niebem? To bez wątpienia nawiązywałoby do włoskich uczt, ale w naszym klimacie mogłoby się skończyć katastrofą. W maju, kiedy odbywają się komunie, może być jeszcze dosyć zimno.

Za to można w inny sposób nawiązać do włoskich uczt – serwując np. tiramisu, pasty i pizzę, przynajmniej dla dzieci, a także zapewniając na stołach świeże, aromatyczne owoce. Stoły powinny być bogato nakryte, z dużymi talerzami, sosami i obowiązkowo bagietkami – bruschettą. Dla dorosłych można zaserwować pyszne, włoskie wino do obiadu.

Dodaj komentarz