Gotowanie – obowiązek czy pasja?

Współczesne życie w biegu, spędzanie większej części dnia w pracy, mnóstwo stresu i pośpiechu, zdecydowanie nie sprzyja poświęcaniu czasu na gotowanie. Wolny czas, ktorego mamy często niewiele, wolimy przeznaczyć na wyczekiwany odpoczynek. Gotowanie przy takim trybie życia może jawić się jako nieprzyjemny obowiązek. Nic dziwnego, że wielu z nas wybiera prostą opcję zakupu gotowych dań do odgrzania lub korzysta z cateringu. Jednak czy gotowanie faktycznie musi być czasochłonne? Czy możliwe jest potraktowanie czasu spędzonego w kuchni jako zabawy, lub nawet odnalezienie w nim pasji?

Gotowanie może stać się ciekawym hobby

Gotowanie - obowiązek czy pasja?

Przygotowywanie posiłków nie musi być czynnością wykonywaną mechanicznie, jedynie z poczucia obowiązku. Samodzielne gotowanie daje ogromne pole do eksperymentowania, wyszukiwania inspiracji, odkrywania kuchni z różnych stron świata. Traktując czas spędzony w kuchni jako hobby, mamy szansę poznać nowe smaki i samodzielnie łączyć je, tworząc własne, niepowtarzalne dania. Wystarczy jedynie zmienić swoje podejście i przestać postrzegać szykowanie posiłków jako przykrego obowiązku, lub wręcz unikać kuchni, stawiając na gotowe jedzenie. Co możemy zyskać, rozpoczynając przygodę z samodzielnym gotowaniem?

– możliwość poznania obcych dotąd smaków, rozwijanie zmysłów, odkrywanie innych kultur poprzez kuchnię

– zdrowie – własnoręcznie przygotowane posiłki zawierają zdecydowanie mniej szkodliwej chemii

– możliwość eksperymentowania, tworzenia własnych przepisów i ulepszania tych znanych

Co jeśli brakuje nam czasu?

Gotowanie może, lecz nie musi być czasochłonne. Nie musimy porywać się na skomplikowane dania, wymagające spędzenia wielu godzin w kuchni. Smaczne i zdrowe posiłki można przygotować nawet w pół godziny. Jest to czas, który często spędzamy na bezsensownym wpatrywaniu się w telewizor lub przeglądaniu portali społecznościowych. Zmieniając podejście do gotowania możemy więc odnaleźć prawdziwą pasję, która pozwoli nam rozwinąć własną kreatywność i pobudza wyobraźnię.

Dodaj komentarz