Osoby, które zidentyfikowały w swoim domu lub mieszkaniu obecność pluskiew, często zastanawiają się, jakie są najskuteczniejsze metody walki z tymi owadami. Należy pamiętać, że nieodpowiednio dobrane preparaty chemiczne na pluskwy mogą przynieść rezultat odwrotny do zamierzonego, ponieważ insekty te nie zostaną wytępione, a sprzyjające warunki do ich rozmnażania, spowodują powstanie całych kolonii owadów.

Pluskwa domowa – szkodnik wymagający zastosowania radykalnych metod eliminacji

Pluskwa domowa może pojawić się w pomieszczeniach, gdzie do tej pory wszystkie elementy wyposażenia, ozdoby, jak również stała zabudowa meblowa, utrzymywane były w należytej czystości. Szkodniki te mogą trafić do wnętrz domów, mieszkań, pomieszczeń użyteczności publicznej czy przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej w sposób zupełnie przypadkowy. Może nim być wniesienie owadów na ubraniu, sierści zwierząt domowych lub w meblach, ramach obrazów, tapicerowanych elementach wyposażenia, kocach, materacach czy poduszkach. Zadomowienie się pluskwy domowej w danym wnętrzu jest dużym problemem dla domowników. To owady, które samoistnie nie opuszczą pomieszczenia, szczególnie gdy mają sprzyjające warunki do rozmnażania się, w postaci optymalnie dobranej temperatury powietrza i regularnej obecności organizmów stałocieplnych – psów, kotów oraz człowieka.

Należy pamiętać, że cykl rozmnażania pluskwy domowej jest krótki. Dlatego też samica pluskwy, która ma dostęp do krwi ludzkiej lub zwierzęcej, może znieść kilkanaście jaj w bardzo krótkim czasie. Przyczynia się to do powstania kolonii pluskiew, złożonej zarówno z osobników dorosłych, młodych pluskiew, a także larw pluskwy domowej.

Zamgławianie ULV – skuteczna metoda na zwalczanie pluskwy domowej

Dawniej uważano, że najskuteczniejszą metodą zwalczania pluskwy domowej jest oprysk. Technika ta była stosowana zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i firmowych czy użyteczności publicznej. Oprysk na pluskwy nie był skuteczny, ponieważ przy użyciu tej metody nie można było pozbyć się wszystkich osobników insektów. Dlatego też działanie to wymagało powtarzania, najlepiej w regularnych odstępach czasu. Oprysk przy użyciu preparatów biobójczych na pluskwy mógł też spowodować zagrożenie dla organizmów żywych, a także środowiska naturalnego. Dlatego też zaczęto poszukiwać innych metod walki z pluskwami domowymi. Jedną z nich jest zamgławianie ULV.

Jest to innowacyjna technika polegająca na aplikowaniu zimnej chmury, składającej się z mikrocząsteczek preparatu chemicznego. Jest to wysokiej jakości środek biobójczy o bardzo dużym stężeniu substancji, pozwalających na wytępienie pluskwy domowej. Zmieszany z wodą jest łatwy do rozprowadzenia w postaci zimnej chmury. Dociera ona do wszystkich zakamarków, szczególnie trudno dostępnych miejsc, gdzie zazwyczaj ukrywają się pluskwy domowe, czekając na zapadnięcie zmroku i możliwość wyjścia na żer.

Zamgławianie ULV i użycie pary wodnej

Zamgławianie ULV jest skuteczne w przypadku dorosłych osobników pluskwy domowej. Jak wiadomo, szkodniki te w sprzyjający w warunkach rozwijają się bardzo szybko i prowadzą nieustanny cykl rozmnażania, aby zwiększyć liczebność osobników. Osoby, które zdecydują się na zamgławianie ULV powinny powierzyć wytępienie larw pluskwy domowej specjaliście zajmującemu się usługami dezynsekcji. Osoba ta jest w stanie ocenić nie tylko liczbę pluskiew, które zaatakowały mieszkanie, dom lub biuro, ale również zidentyfikować obecność gniazd i liczbę osobników w stanie larwalnym.

Pozbycie się jajeczek pluskwy domowej, a także larw wymaga użycia sprzętu generującego parę wodną o wysokiej temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza. Metoda parowa na pluskwy jest traktowana jako uzupełnienie zamgławiania ULV. Uznaje się, że jest to jeden ze skuteczniejszych sposobów na całkowite zabicie larw pluskwy, a także pozbycie się jaj pluskwy domowej. Dzięki temu można zahamować rozwój tych szkodników i nie dopuścić do ponownego powstania kolonii. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach, gdzie pluskwa domowa bytowała przez długi czas, ponieważ trudno było zidentyfikować jej obecność. Mogło to być spowodowane absencją domowników. Zazwyczaj tego typu problem dotyczy także osób wynajmujących mieszkania, które przez dłuższy czas nie znalazły najemcy i stały puste.

Pozbycie się pluskwy domowej wymaga zastosowania optymalnie dobranych metod. Do najbardziej efektywnych należy zamgławianie ULV połączone z metodą parową. Można zdecydować się także na ozonowanie pomieszczenia w celu pozbycia się bakterii i innych chorobotwórczych mikroorganizmów w miejscach, gdzie bytowały do tej pory pluskwy.

 

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.