Popularność instalacji fotowoltaicznych nie słabnie. Czy jednak w każdym przypadku jest to opłacalne przedsięwzięcie? Żeby uzyskać odpowiedź na to pytanie, trzeba przeprowadzić audyt fotowoltaiczny. Pozwala on ocenić rentowność inwestycji w fotowoltaikę. Czym dokładnie jest? Jakie obszary bada?

Audyt fotowoltaiczny – co to?

 

Podstawowym celem audytu fotowoltaicznego jest sprawdzenie możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej w danej lokalizacji. Dokument opracowuje doświadczony audytor (doradca fotowoltaiczny), a następnie przekazuje go inwestorowi. Na jego podstawie inwestor podejmuje decyzję, czy chce zainwestować środki w fotowoltaikę, czy jednak wstrzymać się z realizacją przedsięwzięcia.

Audyt fotowoltaiczny wykonuje się zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i firm, choć nie ma przepisów narzucających jego obligatoryjność. Nieco inaczej wygląda to w przypadku instytucji publicznych, gdzie bywa konieczny już na etapie rozpisywania procedury przetargowej.

Wbrew pozorom dokument pełni nie tylko funkcję informacyjną. Profesjonalnie wykonany minimalizuje również ryzyko wadliwego zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej. Dlatego wykonanie audytu fotowoltaicznego warto zlecić nawet w przypadku niewielkich przedsięwzięć.

Jakie zagadnienia obejmuje audyt fotowoltaiczny?

 

W ramach audytu fotowoltaicznego audytor (doradca) przeprowadza:

  • wywiad z inwestorem – to szczegółowa rozmowa, która pozwala odpowiednio dobrać moc instalacji. Na tym etapie doradca analizuje rachunki za prąd, a także ocenia ewentualny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, spowodowany np. zmianą sposobu ogrzewania, chęcią powiększenia rodziny czy też zakupem energochłonnych sprzętów w przyszłości,
  • ocenę możliwości montażowych – pozwala ona określić, czy na danym dachu można zamontować instalację fotowoltaiczną. To szczegółowa analiza wielu czynników, w tym kąta nachylenia dachu, jego konstrukcji, rozmiarów i orientacji względem stron świata czy też występującego zacienienia.

Nie każdy dach oferuje optymalne możliwości montażowe. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z planów budowy instalacji fotowoltaicznej. Żeby rozwiązać problemy skomplikowanej konstrukcji dachowej i zacienienia, doradca może zaproponować zastosowanie mikroinwerterów, a w przypadku nieodpowiedniego kąta nachylenia – konstrukcję montażową, która go skoryguje. 

Nie w każdym jednak przypadku dostosowywanie dachu do wymogów instalacji fotowoltaicznej jest opłacalne. Jeśli inwestor dysponuje odpowiednio dużą działką, wówczas panele fotowoltaiczne można zamontować na gruncie. Również i to rozwiązanie wymaga oceny możliwości montażowych,

  • analizę ekonomiczną – określa ona m.in. koszt instalacji fotowoltaicznej. Wyceniając przedsięwzięcie, doradca uwzględnia nie tylko moc systemu i indywidualne warunki montażowe, ale również koszty robocizny czy też aktualne ceny paneli fotowoltaicznej. W ramach analizy ekonomicznej specjalista wykona również symulację oszczędności, a także wskaże przewidywany okres zwrotu inwestycji.

Po akceptacji audytu i wyceny przez inwestora firma fotowoltaiczna sporządzi projekt techniczny. Znajdą się w nim informacje na temat m.in. rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych i innych elementów systemu.

Audyt fotowoltaiczny – cena i dlaczego warto go wykonać?

 

Wiele firm zajmujących się sprzedażą i montażem fotowoltaiki przeprowadza audyt za darmo. Nie w każdym przedsiębiorstwie jest to jednak standard. Dlatego przed zleceniem audytu warto zapytać doradcę o koszty opracowania. Najczęściej mieszczą się one w przedziale 300-1000 złotych, w zależności od zakresu audytu.

Audyt fotowoltaiczny to dokument o ważnej randze. Pozwala bowiem dopasować instalację fotowoltaiczną do indywidualnych potrzeb użytkowników. Odpowiednio przeprowadzony daje odpowiedź, czy przedsięwzięcie jest opłacalne i ułatwia inwestorowi podjęcie świadomej decyzji. Informuje go nie tylko o kosztach oraz dostępnych technologiach, ale i okresie zwrotu inwestycji.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.