Jak przygotować się do górskiej wyprawy podczas zimy?
Zimowe wyprawy w góry to gwarancja niesamowitych i niepowtarzalnych widoków, całkiem innych niż te, które można znać z każdej innej pory roku. Szczyty pokryte pokrywą śnieżną, pięknie oszronione drzewa to coś, co z pewnością warto zobaczyć. Warto jednak pamiętać, że zimowe warunki do turystyki górskiej są zdecydowanie trudniejsze niż latem czy jesienią. Do wycieczek warto się odpowiednio przygotować, przede wszystkim zabierając ze sobą odpowiedni sprzęt oraz akcesoria.
Niezbędne akcesoria do zimowych wędrówek w górach
Jakąkolwiek górską wyprawę (nawet idąc jedynie na niezbyt wymagające trasy) warto dokładnie rozplanować. Należy zapoznać się z obowiązującymi wytycznymi Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz sprawdzić pogodę w danym dniu. Bez wątpienia największym wyzwaniem wycieczek górskich w zimie jest odpowiednie dobranie stroju do warunków pogodowych. Przydadzą się więc dobre buty – najlepiej zakrywające kostkę oraz takie, które gwarantują nieprzemakalność. Przy długich wycieczkach lub częstych wyjazdach w góry dobrze jest rozważyć zakup butów, które mają dodatkowe mocowania na raki automatyczne (pod warunkiem, że potrafi się ich używać). Odzież taka jak spodnie czy kurtka muszą być wykonane z membrany, która nie tylko zapewnia ciepło i chroni przed wiatrem, ale również zabezpiecza przed częstymi o tej porze roku opadami deszczu czy śniegu. W górach doskonale sprawdza się również odzież termiczna (poliestrowa bądź wykonana z wełny merino), jak również ciepłe polary. Warto ubierać się na cebulkę, a w plecaku nosić dodatkową warstwę odzieży – w tym kolejną czapkę czy rękawiczki, gdyż one brudzą się i mokną najszybciej.
W górach zimą warto mieć kijki trekkingowe, a w przypadku wypraw w wyższe partie gór również porządne raki i czekan. Wybierając się na szlak, warto mieć ze sobą lawinowe ABC oraz naładowany telefon z aplikacją pozwalającą wysłać namiary na swoją lokalizację i umożliwiającą wezwanie pomocy. Niezbędna jest również apteczka z podstawowym wyposażeniem. Warto dokładnie planować wyjścia w góry, biorąc pod uwagę trudne warunki i szybko zapadający zmrok. Trasa, która w lecie zajmuje 3-4 godziny w zimę może się rozciągnąć nawet na całodzienną wyprawę.
Zimowe atrakcje w Zakopanem
Zakopane zimą potrafi być naprawdę piękne. Oprócz wycieczek górskich warto również zaplanować inne atrakcje, które umożliwią poznanie regionu oraz spędzenie miło czas. Warto rozważyć śniadania w Zakopanem na Krupówkach, a także obiady czy kolacje w gospodach – lokalne specjały są naprawdę przepyszne. Świetną sprawą jest także wyjście na termy czy na basen. To doskonały relaks, ale również odpoczynek po górskich wędrówkach, które w okresie zimowym naprawdę wymagają doskonałej kondycji oraz sporego wysiłku.
Zima w Zakopanem oraz w okolicach jest naprawdę piękna. Nic w tym dziwnego, że ten kierunek jest często wybierany przez turystów. Warto jednak mieć na względzie, że do górskich wędrówek należy się odpowiednio przygotować – wtedy będą one komfortowe oraz przede wszystkim bezpieczne.