Żłobek a klub dziecięcy

Rodzice, których urlop macierzyński czy tacierzyński dobiega końca, stają przed sporym dylematem dotyczącym dalszej opieki nad dzieckiem. Malucha posłać mogą oni między innymi do żłobka lub klubu dziecięcego. Co łączy i dzieli te 2 placówki oświatowe?

Jakie są podobieństwa żłobka i klubu dziecięcego? Uczęszczające do nich maluchy nie przekroczyły 3 roku życia. Pobyt w tego typu obiektach jest płatny. Zarówno w żłobkach, jak i klubach dziecięcych na 1 opiekuna przypada 8 dzieci. W sytuacji, gdy jedno z nich wymaga specjalnej opieki lub jest niepełnosprawne, liczba ta zmniejsza się do 5. By żłobek czy klub dziecięcy mógł rozpocząć funkcjonowanie, posiadać musi on status uwzględniający cele oraz sposoby realizacji opieki nad podopiecznymi, a także podstawę prawną i procedury naboru. Dodatkowo, podmioty te muszą być zarejestrowane. Jak założyć żłobek? Osoby chcące założyć tego typu obiekt, dostarczyć muszą stosowne dokumenty, takie jak chociażby oświadczenie o spełnianiu warunków lokalowych. Niezbędne będzie tu także uzyskanie zaświadczenia przez organ rejestrujący. Osoby chcące pracować w żłobku lub klubie dziecięcym ukończyć muszą stosowne studia — czy to pedagogiczne, czy pielęgniarskie lub położnicze.

Co, jeżeli chodzi o różnice między żłobkiem a klubem dziecięcym? Do pierwszego z nich uczęszczać może dziecko, które ukończyło 20 tydzień życia. Klub dziecięcy przeznaczony jest natomiast dla maluchów powyżej 1 roku życia. Odnośnie wymiaru opieki, w żłobku jest to do 10 godzin dziennie, w klubie malucha — do 5. By móc założyć obiekt pierwszego typu, niezbędne jest minimum 3 — letnie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz wykształcenie wyższe lub 5 — letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i wykształcenie średnie. W przypadku klubu dziecięcych nie ma aż tak ścisłych restrykcji. W każdym żłobku, w którym przebywa więcej niż 20 dzieci, musi zostać dodatkowo zatrudniona pielęgniarka lub położna (portal pielęgniarek i położnych). W klubach dziecięcych nie ma takiego obowiązku. Warto tu również wspomnieć o tym, iż wymagania lokalowe w przypadku żłobków są znacznie bardziej restrykcyjne niż w przypadku drugiego typu obiektów.

Ostateczny wybór należy do rodziców natomiast warto przed ostateczną decyzją przejrzeć lokalne strony internetowe, fora internetowe czy grupy na Facebook-u aby dowiedzieć się więcej na temat lokalnych żłobków i klubów dziecięcych. Cenne będą tu zwłaszcza opinie rodziców na temat tych placówek.

Dodaj komentarz