Prace na wysokościach to trudne i ryzykowne zadania. Nie można do nich podejść z marszu i bez przygotowania. Warto także wiedzieć, że istnieją sposoby by pracę tę ułatwić. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie podnośnika koszowego. To wygodne i funkcjonalne dźwigi, które w bezpieczny sposób pozwalają sięgnąć nawet do bardzo wysokich celów. Niezależnie od rodzaju podejmowanych prac na wysokości, podnośnik koszowy jest niebywale funkcjonalny. Jak z niego korzystać i kiedy warto się na to zdecydować? Podpowiadamy.

Czym jest podnośnik koszowy?

Podnośnik koszowy to specyficzny dźwig zamontowany na dużym samochodzie ciężarowym. Dźwig zakończony jest specjalnym koszem, od którego wziął swoją nazwę. Kosz przeznaczony jest do bezpiecznego wynoszenia ludzi i materiałów na duże wysokości. Stosowany jest w wielu branżach i przez wiele różnych zawodów. Daje możliwość wykonywania zadań na wysokości bezpiecznie i unikając nadmiernego ryzyka z tym związanego. W zależności od wysokości ramienia i innych cech, wyróżniamy różne typy podnośników koszowych.

Najpopularniejsze podnośniki koszowe umożliwiają pracę na maksymalnej wysokości 16m, 18m, 22m, 30m, 42m, 44m i 61m. Mogą się one różnić także rodzajem napędu. Wybór konkretnego z nich jest uzależniony od terenu, na którym urządzenie będzie pracować. Do wykonywania zadań na płaskim, utwardzonym terenie z powodzeniem można wybrać podnośniki koszowe z tradycyjnym napędem na jedną oś. Natomiast do pracy na trudnym, a nawet grząskim terenie polecane są podnośniki z napędem 4×4. Większość podnośników koszowych wyposażona jest w rozsuwane podpory boczne. Dzięki nim samochód wraz z podnośnikiem zyskuje większą stabilność nawet przy pracach na bardzo dużych wysokościach.

Zastosowania podnośnika koszowego

Możliwości wygodnej i bezpiecznej pracy na wysokości, jakie daje podnośnik koszowy, wykorzystują liczne dziedziny gospodarki. W największej mierze korzystają z niego branża remontowo-budowlana, utrzymania czystości i porządku, reklamowa, ochrony i pielęgnacji przyrody, filmowa, energetyczna, teletechniczna i telefoniczna oraz oświetleniowa. Zakres możliwych zastosowań jest niebywale szeroki.

Podnośniki koszowe o najmniejszym zasięgu a więc 16 m, 18 m i 22 m sprawdzają się doskonale we wszelkiego rodzaju robotach budowlanych i remontowych, takich jak remont elewacji czy rynien, czyszczenie rynien oraz usługi dekarskie. Oprócz tego stosowane są do utrzymania zieleni i pielęgnacji drzew. Stanowią nieodłączny element odśnieżania dachów i usuwania sopli, wymiany oświetlenia ulicznego i prac energetycznych. Ponadto wykorzystuje się je do montażu reklam wizualnych na wysokościach i do obsługi planów filmowych. Wyższe podnośniki koszowe również można wykorzystywać do tych celów a oprócz tego także do wymiany okablowania świateł ulicznych i serwisowania sygnalizacji świetlnej, do wszelkiego rodzaju prac związanych z energetyką a także do pielęgnacji szczególnie wysokich drzew czy nawet do mycia okien na wysokich piętrach budynków. Wiele tych prac i zadań ciężko sobie wyobrazić bez podnośników koszowych a niektóre z nich musiałyby być wykonywane z użyciem chwiejnych i niestabilnych drabin. Dlatego stosowanie podnośników koszowych to ogromna wygoda a także praktyczne, bezpieczne i funkcjonalne rozwiązanie.

Prace na wysokościach – wynajmij podnośnik koszowy

Niektóre firmy specjalizujące się w wykonywaniu zadań na wysokości decydują się na zakup podnośnika koszowego na własność. Jest to decyzja uzasadniona jeżeli codzienna działalność firmy przewiduje jego użytkowanie. Jeśli jednak podnośnik koszowy będzie wykorzystywany sporadycznie lub tylko sezonowo to bardziej uzasadnione wydaje się jego wynajęcie. Wynajmując podnośnik koszowy nie musimy się martwić o ubezpieczenie pojazdu, jego serwisowanie czy naprawy. Jest to więc rozwiązanie korzystniejsze finansowo.

Usługę wynajmu podnośnika koszowego oferuje wiele firm w całej Polsce. Oczywiście warto wybrać taką, która ma siedzibę możliwie jak najbliżej nas. Jednak warto też porównać oferty kilku przedsiębiorców, aby rozeznać się w cenach, rodzaju taboru i ofercie dodatkowej. Ponadto wynajmując decydujmy się tylko na sprzęt wysokiej jakości oraz z udokumentowaną historią serwisowania i ubezpieczeniem.

źródło: avio-star.pl – wynajem maszyn budowlanych

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.