
Psychoterapia psychodynamiczna – na czym polega? Kiedy jest zalecana?
Celem psychoterapii zawsze jest zmiana stanu psychicznego pacjenta na taki, dzięki któremu poczuje się lepiej i który pozwoli mu uporać się z obecnymi problemami – lękami, traumami, zachowaniami dysfunkcyjnymi itd. Droga do jego osiągnięcia może być jednak różna. Wiele zależy bowiem od wybranego nurtu. Jednym z najpopularniejszych jest tak zwana psychoterapia psychodynamiczna. Zastanawiasz się, co to takiego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Psychoterapia psychodynamiczna – najważniejsze zasady i korzyści
Głównym wyróżnikiem omawianego nurtu psychologii jest podejście do procesu leczenia. Terapia psychodynamiczna wykorzystywana jest bowiem po to, aby zarówno pacjent, jak i terapeuta byli w stanie odkryć procesy psychiczne, które mają największy wpływ na sposób zachowania, a także na aktualne emocje.
Realizowane jest to na podstawie rozmów, w trakcie których specjalista zadaje pytania z kwestionariusza (choć nie jest to normą).
Na czym polega terapia psychodynamiczna?
- Dialog z psychoterapeutą pozwala na odkrycie i interpretację pewnych wzorców zachowań pacjenta, jego uczuć i lęków. Ma on ponadto okazję przedstawić własne doświadczenia życiowe, które mają na niego wpływ.
- Terapia psychodynamiczna stanowi sposób na poznanie pewnych wzorców mających wpływ na codzienne życie pacjenta. Dzięki temu terapeuta otrzymuje „materiał”, na którym może pracować.
- Odkrycie wewnętrznych konfliktów, lęków i zachowań prowadzi do lepszego zrozumienia siebie, a co za tym idzie, poprawy ogólnego stanu psychicznego.
- Według psychologii psychodynamicznej największy wpływ na kondycję psychiczną mają: doświadczenia życiowe, a więc przeszłość, która oddziałuje na teraźniejszość, nieuświadomione procesy umysłowe, a także zakorzenione mechanizmy obronne (służą do radzenia sobie z problemami, jednak często utrudniają pacjentom codzienne funkcjonowanie).
- Terapia psychodynamiczna dla kobiet i mężczyzn może trwać dłużej, niż w przypadku zastosowania innych nurtów. Czy będą to miesiące, czy lata – to zależy już od samego pacjenta, jak również od relacji z terapeutą.
Czy warto wybrać psychoterapię psychodynamiczną?
Jeśli poważnie myślisz o terapii i chcesz uzyskać pomoc specjalisty, musisz wziąć pod uwagę to, w jakim nurcie działa i jakie metody wykorzystuje w swojej pracy. Z tego powodu ważne jest, aby przed udaniem się do gabinetu dokładnie przeanalizować wszelkie informacje na temat terapeuty i nurtu, który praktykuje.
Terapia psychodynamiczna okaże się dobrym wyborem wówczas, gdy zależy Ci na odkryciu i poznaniu własnych procesów myślowych (także tych nieświadomych), które mają wpływ na Twoje życie. W trakcie spotkań skonfrontujesz się z nimi, co zwiększy Twoją samoświadomość. Dzięki temu łatwiej będzie Ci radzić sobie z emocjami.
To oczywiście nie wszystko. Psychoterapia psychodynamiczna ułatwia też zmianę mechanizmów obronnych (również tych szkodliwych) i zachowań, które mają negatywny wpływ na Twoje codzienne życie.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż istnieją różne etapy terapii psychodynamicznej. Na początek nawiążesz relację z terapeutą, następnie poznasz odpowiadające Ci wzorce i procesy myślowe, by następnie pracować nad ich zmianą. Na koniec dochodzi do podsumowania terapii – osiągniętych celów i zmian – a także wstępnego planowania najbliższej przyszłości.
Terapia psychodynamiczna w Warszawie i nie tylko. Jak wybrać specjalistę?
Jeżeli uważasz, że omówiony nurt pasuje do Twoich wymagań, nie pozostaje Ci nic innego, jak znaleźć gabinet i umówić się na wizytę. Jak to zrobić? Pomocny okaże się, rzecz jasna, internet, w którym wyszukasz wszystkich specjalistów w swojej okolicy.
Zanim jednak wybierzesz jednego z nich, upewnij się, że jest to terapeuta psychodynamiczny. Sprawdź również, jak pracuje i co oferuje. Przydatna będzie ponadto analiza opinii opublikowanych przez innych pacjentów. W ten sposób dowiesz się, czy można mu zaufać, jaka panuje atmosfera na spotkaniach i czy rzeczywiście jest skuteczny.
źródło: Poradnia Psychologiczna Warszawa – Dla Dobra Umysłu