Badanie dopplerowskie to szczególna odmiana badania USG. Opiera się ono na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, ale oprócz tego stosuje efekt Dopplera. Tym samym badanie to służy do diagnozowania schorzeń w obrębie żył i tętnic. Dlatego też doskonale nadaje się do monitorowania przepływu krwi w kończynach dolnych. Wyjaśniamy jak działa USG Dopplera, na czym polega i kiedy warto je wykonać.

Czym jest badanie USG Dopplera i na czym polega?

Badanie USG Dopplera to odmiana tradycyjnego badania ultrasonograficznego. Przy jego wykonaniu również wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, jednak dodatkowo stosuje się efekt Dopplera. Głowica aparatu wysyła w głąb ciała fale ultradźwiękowe, które przenikają skórę i odbijają się od będących w ruchu cząsteczek krwi. Następnie tak odbita fala powraca do aparatury, rejestruje zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od płynącej krwi, a na tej podstawie powstaje obraz widoczny na ekranie monitora. Kierunek i prędkość przepływu krwi obrazowana jest przy użyciu kolorów. Dzięki temu lekarz łatwo i precyzyjnie określa wszystkie nieprawidłowości w badanym odcinku układu krwionośnego.

Badanie dopplerowskie pozwala w łatwy sposób badać prędkość i kierunek przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Badanie to doskonale nadaje się do diagnozowania tętniaków, niedrożności i zatorów żylnych będących przyczyną wielu chorób i nieprzyjemnych dolegliwości. Badanie USG Dopplera niesie ze sobą wszystkie zalety zwykłego badania USG, czyli jest szybkie i zupełnie bezbolesne, a jego wyniki dostępne są bezpośrednio po zakończeniu badania.

Oprócz tego USG Dopplera jest bezinwazyjne, nie niesie ze sobą żadnego ryzyka ani skutków ubocznych i nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Bezpiecznie mogą poddać się badaniu dopplerowskiemu zarówno dzieci, jak i kobiety w ciąży czy karmiące piersią oraz osoby w podeszłym wieku.

Wskazania do wykonania USG Dopplera żył kończyn dolnych

Lekarze zalecają, by po 40 roku życia USG Dopplera wykonywać profilaktycznie raz do roku. Jest to ważny element profilaktyki zakrzepów, udarów i skuteczny krok w kierunku wykrywania tętniaków. Każda z tych chorób może być śmiertelna, jeśli nie zostanie w porę wykryta i odpowiednio leczona.

Badanie USG Dopplera pozwala na szybkie i precyzyjne postawienie diagnozy, a tym samym uratowanie życia chorego. Oprócz tego warto obserwować swój organizm i odpowiednio rozpoznawać wysyłane przez niego sygnały. Takimi niepokojącymi symptomami mogącymi świadczyć o problemach z ukrwieniem kończyn dolnych są między innymi:

  • bóle kończyn, którym czasem towarzyszą obrzęki
  • uczucie ciężkości nóg
  • parestezje, czyli zaburzenia czucia, mrowienie czy drętwienie kończyn, które często nasila się w godzinach wieczornych
  • zmiany skórne
  • pojawienie się tak zwanych pajączków naczyniowych oraz żylaków
  • pojawienie się na skórze przebarwień czy obszarów zasinionych
  • występowanie wszelkich dolegliwości bólowych, szczególnie podczas wysiłku

Oprócz tego liczne choroby towarzyszące mogą powodować problemy z przepływem krwi w żyłach kończyn dolnych. Lekarz może skierować pacjenta na badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych przy:

  • podejrzeniu zakrzepicy żylnej
  • diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej
  • występowaniu obrzęków kończyn dolnych
  • diagnostyce wrodzonych malformacji naczyniowych
  • celem oceny stanu żył przed operacjami na układzie żylnym, a także po takich zabiegach

USG Dopplera żył kończyn dolnych to bardzo ważny element diagnostyki zakrzepicy żylnej. Przy jego pomocy można uwidocznić obecność skrzeplin wewnątrz żył.

Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych służy przede wszystkim ocenie wydolności i funkcjonowania układu żylnego. Przeprowadzając badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych lekarz sprawdza i ocenia zarówno same żyły, jak i znajdujące się w nich zastawki. Badaniu podlega również prędkość i kierunek przepływu krwi w poszczególnych żyłach. Parametry te świadczą o dobrej kondycji żył lub o występowaniu stanu chorobowego.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.