Sprężarki powietrza to specjalistyczne urządzenia, które w wielu zakładach i licznych branżach są nieodzownym elementem codziennej pracy. Jednak bywa, że zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest tylko tymczasowe. Czy wtedy warto kupić sprężarkę czy może lepiej zdecydować się na jej wynajem? Czy wynajem sprężarek jest w ogóle opłacalny? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście i rozwiać wątpliwości dotyczące wynajmu sprężarek.

Kiedy kupić a kiedy wynająć sprężarkę?

Najpopularniejszym twierdzeniem jest, że zakup sprzętu przez firmę jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Pozwala to ograniczyć wydatki związane z wynajmem jakiegokolwiek elementu i pozornie daje poczucie oszczędności. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia nie zawsze tak jest najlepiej. Wiele przypadków, branż i rodzajów działalności funkcjonuje na zasadach i w warunkach, które sprawiają, że całkowicie uzasadniony i bardziej opłacalny okazuje się jednak wynajem sprężarki. Dotyczy to w szczególności zakładów, których działalność charakteryzuje się, dużą dynamiką i zmiennością procesów technologicznych. Bywa wtedy, że określone urządzenia są potrzebne wyłącznie na pewnym etapie funkcjonowania zakładu. Warto wtedy nawiązać współpracę z odpowiedzialną firmą oferującą wynajem sprężarek wysokiej jakości.

Wiele przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą i montażem sprężarek powietrza oferuje także usługę ich wynajmu. Warto jednak sprawdzić i porównać jakie urządzenia, jakiej klasy i o jakiej wydajności są w ofercie. Ponieważ to, że wypożyczamy sprzęt wcale nie oznacza, że ma on być gorszej jakości niż ten, który byśmy kupili. Co zyskujemy na wynajmie? Przede wszystkim obniżamy koszty poprzez rezygnację z zakupu. Dzięki temu nie płacimy za zakup sprzętu, który będzie używany krótko a następnie będzie grzał miejsce w magazynie. Jednocześnie zakład może być bardziej elastyczny. Kiedy pojawi się jakaś innowacja lub nowa możliwość prowadzenia działalności bez trudu można z niej skorzystać rezygnując z wynajmu sprężarki.

Choć wynajmowane sprężarki są urządzeniami używanymi to jednak można oczekiwać od nich pełnej funkcjonalności i wysokiej wydajności. Większość firm zdaje sobie sprawę z elastyczności i konkurencyjności rynku i dlatego oferuje wynajem różnych typów sprężarek poczynając od sprężarek śrubowych olejowych, o zmiennej wydajności i bezolejowych przez turbosprężarki i sprężarki wysokociśnieniowe a kończąc na kontenerowych stacjach sprężarek. Dzięki temu bez trudu można dobrać odpowiedni sprzęt do potrzeb zakładu. Bywa, że w ofercie wynajmu są również urządzenia dodatkowe, takie jak układy uzdatniania sprężonego powietrza, separatory cyklonowe, filtry i osuszacze, zbiorniki sprężonego powietrza czy separatory kondensatu itp. Uzupełniają one ofertę i sprawiają, że wynajmowany sprzęt stanowi pełne i kompletne wyposażenie zakładu. Nie ma znaczenia czy potrzebny jest krótko- czy długoterminowy wynajem. Gdyż można zdecydować się na umowę o dowolnej długości.

Zalety wynajmu sprężarki

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki warto rozważyć wynajem sprężarki lub kompresora. Rozwiązanie to niesie za sobą następujące zalety:

  •   urządzenia dostępne są natychmiast, “od ręki” i bez konieczności oczekiwania na realizację zamówienia;
  •   ogranicza to koszty inwestycji związane z zakupem nowego sprzętu;
  •   zmniejsza również koszty eksploatacyjne i związane z serwisem czy amortyzacją oraz szkoleniem pracowników;
  •   firma realizująca wynajem odpowiada również za doradztwo w zakresie doboru rozwiązania optymalnego do danych warunków;
  •   wysoka dostępność serwisu sprężarek. Choć nie jest to normą to warto szukać firm, które w swojej ofercie proponują serwis dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pozwoli to ograniczyć straty związane z przestojem w razie niespodziewanej awarii.

Wybierając odpowiedzialną firmę świadczącą kompleksowe usługi wynajmu sprężarki lub kompresora będzie on nie tylko bardziej opłacalny, ale również wygodny, wydajny i funkcjonalny.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.