Prowadzenie własnego biznesu wymaga obecnie przygotowania odpowiedniej strony internetowej. Nie może być to jednak „zwyczajna” witryna, traktowana jako słup reklamowy. Powinna przyciągać swoim wyglądem oraz szybkim działaniem, tak aby stała się prawdziwą wizytówką firmy. Musi być ponadto dobrze widoczna w wyszukiwarce Google, a także nowoczesna. Jak spełnić te wszystkie kryteria? Najlepiej za sprawą sprawnego projektu.

Czym powinna wyróżniać się nowoczesna strona internetowa?

Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, należy najpierw rozstrzygnąć, co kryje się pod pojęciem „nowoczesna”. Mówiąc krótko, witryna ma być zgodna z obecnymi standardami. Dotyczą one zarówno używanych obecnie technologii, jak i wymagań stawianych przez samych użytkowników.

Budowa strony internetowej musi więc przebiegać zgodnie z zasadami User Experience. Jest to ogół doświadczeń, z jakimi do czynienia ma internauta podczas obsługi serwisu. Chodzi więc o przygotowywanie takich produktów, które zapewniają pozytywne doświadczenia. Jak można się domyślić, mają one wpływ na zachowanie użytkowników. A zwłaszcza na ich decyzje zakupowe.

Wiemy już więc, do czego trzeba dążyć. Warto zastanowić się też nad tym, jak to zrobić. Pomocne w tym okaże się spełnianie konkretnych kryteriów, które najlepiej ustalić poprzez analizę innych nowoczesnych stron, cieszących się sporym uznaniem. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

  • Nowocześnie, czyli minimalistycznie. Jest to pierwsza zasada, o której nie należy zapominać. Krzykliwa kolorystyka, chaotyczny layout i nadmiar niepotrzebnych elementów bardzo męczy i znacznie utrudnia dotarcie do docelowej treści. Znacznie przyjemniejsze w odbiorze są strony stawiające na prostotę, jeden główny kolor oraz kilka uzupełniających, jak również na brak wielu ozdobników.
  • Zachęcająca treść. Nie może być jej zbyt dużo, ponieważ witryna stanie się nieczytelna. Najlepiej postawić na zwroty marketingowe zachęcające do skorzystania z oferty i na treść publikowaną w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Na przykład na blogu.
  • Przyciski Call To Action (CTA). To swego rodzaju drogowskazy, które prowadzą do konkretnych miejsc na stronie (np. do formularza kontaktowego). Nie tylko poprawiają nawigację, ale również zwiększają szansę na to, że użytkownik trafi tam, gdzie chcemy.
  • Elementy multimedialne. Będą to zdjęcia, grafiki, a także materiały wideo. Skutecznie ożywiają stronę i sprawiają, że staje się ona bardziej przystępna.
  • Przydatne narzędzia. Służą one przede wszystkim użytkownikom. Mowa tu na przykład o łatwym kontakcie, wyszukiwarce, systemie zamówień czy też sekcji komentarzy.  

Nie tylko design – jak powinna działać nowoczesna strona internetowa?

Przyjemny wygląd jest bardzo ważny, jednak nie zapewni on pożądanego efektu, jeśli nie pójdzie za nim również funkcjonalność. Niedopuszczalne są opóźnienia w działaniu witryny czy też niedziałające elementy, których obsługa jest męcząca.

Ogromny nacisk trzeba położyć więc na optymalizację. Także pod kątem wyszukiwarki Google. Jeśli strona działa szybko i bez zastrzeżeń, a przy tym zawiera odpowiednie słowa kluczowe, poprawne linki, opisane meta tagi oraz zdjęcia, uzyska korzystny ranking. Ten zaś na przełoży się na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania dla konkretnych zapytań.

Pozycjonowanie stron internetowych jest nierozerwalnie związane z procesem ich tworzenia. Trudno jednoznacznie oddzielić oba zagadnienia, dlatego warto o nich pamiętać. To jednak nie koniec. Kwestią ważną zarówno w kontekście pozycjonowania, jak i odbioru witryny przez jej użytkowników, jest responsywność. Mowa tutaj o właściwym dopasowaniu serwisu do różnych sprzętów – zarówno komputerów, jak i urządzeń mobilnych (smartfony, tablety etc.).

Nowoczesna strona internetowa wygląda i działa dobrze zawsze, bez względu na wielkość używanego ekranu. Pamiętając o tej zasadzie, a także spełniając wcześniej wspomniane kryteria, zdecydowanie zwiększamy swoje szanse na sukces w internecie.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.