Dobrej jakości klimatyzator powinien nie tylko skutecznie chłodzić pomieszczenie (lub grzać, jeśli obsługuje taki tryb), ale również dbać o czystość i ogólną jakość powietrza. Wszystko po to, aby przebywanie w klimatyzowanym obszarze okazało się komfortowe i w pełni bezpieczne. Taki efekt uzyskasz poprzez wykorzystanie urządzeń wyposażonych w odpowiednie filtry. Sprawdź, które z nich montowane są najczęściej.

W tym miejscu warto podkreślić, że elementy te podzielone są na dwie kategorie – pierwszą tworzą filtry do klimatyzatorów, które chronią sprzęt przed wpływem zanieczyszczeń dostającym się do wymiennika z zewnątrz, drugą natomiast filtry oczyszczające powietrze przedostające się do pomieszczenia. I to właśnie one występują w różnych wersjach. W jakich dokładnie?

Filtry węglowe w klimatyzatorach – przekonaj się, co potrafią

 Na początek należy wskazać na modele montowane zdecydowanie najczęściej. To właśnie filtry węglowe można znaleźć zarówno w urządzeniach domowych, jak i tych biurowych oraz przemysłowych.

Powstają one z aktywnego węgla, który zostaje zamknięty w specjalnie przygotowanej obudowie. Co ważne, służy on do usuwania zarówno kurzu, alergenów, jak i zanieczyszczeń gazowych i nieprzyjemnych zapachów. Ma on więc spory wpływ nie tylko na komfort przebywania w pomieszczeniu, ale też na bezpieczeństwo. Doceniają to zwłaszcza alergicy i osoby często zmagające się z dolegliwościami układu oddechowego.

Klimatyzatory z filtrami antyalergicznymi – dla kogo?

 A skoro mowa już o zagrożeniu wywoływanym przez alergeny, warto wskazać na urządzenia chłodnicze, które powstają w taki sposób, aby skutecznie je neutralizować. Pozwalają na to oczywiście odpowiednio dopasowane filtry zatrzymujące między innymi pyłki kurzu, roztocza oraz sierść zwierząt.

Klimatyzatory z funkcją oczyszczania często zawierają także dodatkowe, antybakteryjne systemy filtracyjne. Jak sama nazwa wskazuje, eliminują one bakterie. Co ważne, uniemożliwiają ponadto ich rozmnażanie i regenerację.

Pozostałe rodzaje filtrów montowanych w klimatyzatorach

 Choć wymieniliśmy do tej pory trzy filtry, które bardzo często są wykorzystywane przez producentów klimatyzatorów, wcale nie wyczerpują one listy. Znajdą się na niej inne elementy, również warte rozważenia. Należą do nich:

  • filtry fotokatalityczne – umieszczane przede wszystkim w klimatyzatorach przemysłowych, a także konstrukcjach przeznaczonych do laboratoriów. Głównie dlatego, że pochłaniają one tlenek azotu oraz zapachu amoniaku i kwasu octowego,
  • filtry HEPA – wyróżniają się wysoką skutecznością (nawet do 99%) usuwania cząstek pyłu. Dobrze radzą sobie także z likwidowaniem wirusów, bakterii oraz grzybów,
  • filtry z jonami srebra – służą do neutralizowania szkodliwych mikroorganizmów, w tym bakterii. Dobrze sprawdzają się więc w domach i w miejscach, w których przebywa sporo ludzi,
  • filtry katechinowe – powstają z zielonej herbaty, której właściwości pozwalają pozbycie się wirusów, bakterii, jak również nieprzyjemnych zapachów.

Zastosowanie konkretnego filtra w dużej mierze zależy od specyfiki samego sprzętu, dlatego przed zakupem zawsze warto zapoznać się z jego opisem i specyfikacją. To tam znajdziesz informacje na temat zamontowanego systemu oczyszczającego.

Jonizacja w klimatyzatorach – na czym polega?

 Na koniec dobrze będzie wspomnieć o jeszcze o filtrach elektrostatycznych, które stanowią specyficzną odmianę omawianych elementów. Dzięki nim zachodzi bowiem zjawisko jonizacji powietrza, polegającej na generowaniu jonów ujemnych, które neutralizują jony dodatnie. To nimi naładowane są unoszące się w powietrzu pyłki, kurz i szkodliwe mikroorganizmy. W połączeniu z funkcją oczyszczania, jonizacja pozwala więc dodatkowo zwiększyć skuteczność działania całego systemu.

Jakie filtr do klimatyzatora wybrać? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest zależna od Twoich potrzeb, a także tego, jakich dokładnie zagrożeń chcesz się pozbyć. Z tego właśnie powodu warto zapoznać się z przedstawionymi przez nas informacjami i z opisem oferowanych sprzętów. Pomocne w podjęciu decyzji zakupowej okażą się ponadto opinie klientów, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami z obsługi konkretnych produktów.

źródło: Clima Polska klimatyzatory

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.