Pranie dywanów i wykładzin powinno odbywać się regularnie – nie tylko ze względu na estetykę wnętrza, ale też bezpieczeństwo domowników. Wiele osób nie wie jednak, w jaki sposób zabrać się do tego zadania. Czy można skutecznie wyprać dywany i wykładziny w domowym zaciszu? A może lepiej zlecić tę usługę profesjonalistom? Zapraszamy do lektury – a wszystkie te kwestie staną się dla Ciebie jasne.

Po co tak właściwie prać dywany i wykładziny?

Dywany i wykładziny powinny być prane regularnie z (przynajmniej) trzech powodów. Oto one:

na dywanach i wykładzinach znajduje się pełno drobnoustrojów – w tym bakterii i wirusów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla bawiących się dzieci lub zwierząt,

nieprane dywany i wykładziny niszczą się szybciej – dokładnie, jeśli chcesz zadbać o to, by zakupione przez Ciebie akcesoria służyły przez długie lata, zadbaj o ich higienę,

po prostu względy estetyczne – nie oszukujmy się: wykładzina podłogowa może być zarówno upiększeniem dla wnętrza, jak i jego zmorą (jeśli nie będzie regularnie czyszczona).

Jak widzisz – powodów trochę jest.

Teraz, gdy ustaliliśmy już, dlaczego należy prać dywany i wykładziny, możemy przejść do konkretów.

Jak wyprać dywan i wykładzinę domowym sposobem?

Na samym początku warto ustalić sobie jedną rzecz – samodzielne pranie dywanów i wykładzin w domu nigdy nie będzie tak skuteczne, jak skorzystanie z usług profesjonalistów.

Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować swoich sił, to powinieneś zaopatrzyć się w tak zwany „odkurzacz piorący”. Dzięki niemu będziesz w stanie „wyprać” materiał na sucho, emitując pranie.

Czy ta metoda zadziała? Wszystko zależy od pranego materiału i jakości samego odkurzacza. Jedno jest pewne – nie zaszkodzi spróbować.

Fachowcy używają metody prania ekstrakcyjnego – czyszczą w ten sposób nie tylko cienkie dywany i wykładziny, ale również grube materace. Jest ona bezsprzecznie lepsza, niż jakakolwiek metoda domowa.

Rytuał przed (i pomiędzy) praniem

Dywany i wykładziny najlepiej jest prać dwa razy w roku. Pod żadnym pozorem nie zapominaj jednak, że o swoje ukochane akcesoria powinieneś dbać też pomiędzy praniami.

Dlatego:

staraj się odkurzać dywany i wykładziny przynajmniej raz w tygodniu – wystarczy do tego zwykły odkurzacz domowy (bez funkcji prania), chcemy pozbyć się tylko większych zanieczyszczeń, np. zwierzęcej sierści,

używaj preparatów rozpuszczających, gdy tylko pojawią się plamy – dzięki temu zabrudzenie nie zdąży zaschnąć, i nie rozwiną się w nim też żadne drobnoustroje,

układaj włosie (zaczesanie) – czesanie dywanów i wykładzin z długim włosiem można porównać do fryzury u człowieka: jeśli nie będziesz robił tego regularnie, możesz spodziewać się gorszej jakości „fryzury”.

Na koniec: zwracaj uwagę na materiał

Nie każda metoda czyszczenia sprawdza się na wszystkich rodzajach materiału.

Aby uniknąć przykrego rozczarowania w postaci uszkodzonego dywanu lub wykładziny: rzuć okiem na metkę – znajdziesz tam wszystkie informacje dotyczące odpowiedniego prania.

źródło: brudout.pl

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.