Wózek widłowy to niezbędny element wyposażenia większości magazynów czy zakładów produkcyjnych. Aby się nim poruszać, operator musi ukończyć kurs UDT, po którym otrzyma niezbędne uprawnienia. Warto jednak pamiętać, że taki wózek wymaga nie tylko corocznych przeglądów technicznych UDT, ale co jakiś czas wymagany jest też przegląd specjalny.

Wózek widłowy a resurs

Resurs to nic innego jak prognozowana długość bezpiecznego użytkowania. Wózek widłowy to maszyna, która narażona jest na ciężkie warunki pracy, a to skutkuje szybszym zużywaniem się poszczególnych elementów czy części. To wszystko ma wpływ na ogólne bezpieczeństwo pracownika. Wyliczenie resursu bierze pod uwagę przede wszystkim ilość cykli pracy wózka widłowego i ilość godzin pracy pod nominalnym obciążeniem. Na tej podstawie pracownik UDT wydaje odpowiedni dokument potwierdzający resurs, co zezwala na użytkowanie maszyny przez określoną ilość czasu. Po upłynięciu tego terminu konieczne jest wykonanie przeglądu specjalnego.

Przegląd specjalny – na czym polega?

W przypadku przekroczenia resursu konieczne będzie wykonanie przeglądu specjalnego wózka widłowego. Jest to szczegółowe badanie, w którym sprawdza się sprawność niemal wszystkich elementów maszyny:

  • konstrukcję nośną,
  • napęd,
  • instalację elektryczną,
  • instalację hydrauliczną,
  • instalację pneumatyczną,
  • systemy bezpieczeństwa.

Jeśli wózek widłowy przejdzie kontrolę pozytywnie, otrzyma nowy resurs i będzie mógł zostać bezpiecznie włączony do ponownego użytku. W przeciwnym razie konieczne będzie przeprowadzenie kapitalnego remontu. Często zdarza się jednak, że koszta naprawy są zbyt wysokie. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak zezłomowanie maszyny i zakup nowej.

Przegląd specjalny – po co?

Od grudnia 2019 roku pokazanie resursu podczas badania technicznego jest obowiązkowe. Ma to na celu wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń, jakie płyną z użytkowania starej, niesprawnej maszyny. Ma to zapewnić bezpieczeństwo nie tylko operatorowi, ale też każdemu, kto znajduje się w pobliżu wózka widłowego. Może także uchronić firmę przed stratami finansowymi. W przypadku, kiedy operator podnosi paletę z towarem, a wadliwy system nośny nie zdoła jej utrzymać, pojawia się zagrożenia zdrowia lub życia pracowników oraz możliwe starty materialne. To tylko jeden z wielu przykładów przemawiających za koniecznością przeprowadzenia przeglądu specjalnego. Z tego rozwiązania z całą pewnością płynie więcej korzyści niż szkód.

Wózek widłowy to dość powszechnie spotykana maszyna. Na halach produkcyjnych czy magazynach wokół niego kręcą się często dziesiątki, a nawet setki, pracowników. Jego sprawność to nie tylko dokument z pieczątką. Wadliwe urządzenie to ryzyko, które może skutkować katastrofą. Przegląd specjalny wózka widłowego może uchronić nie tylko przed startą finansową, ale przede wszystkim przed dużo bardziej przykrymi konsekwencjami, jak zranienia, kalectwo, a nawet śmierć. Utrzymanie odpowiedniego stanu technicznego maszyny jest zatem bardzo ważne, zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.