Transport to pojęcie, które z biegiem czasu znacząco ewoluuje. Wraz z postępem technologicznym rynek usług logistycznych zaczął oferować nowe możliwości, które przyczyniły się do rozwoju krajowych przedsiębiorstw. By zapewnić najwyższą jakość usług transportowych firmy spedycyjne zaczęły wprowadzać do swojej oferty kompleksowe rozwiązania, które sprawdzają się zarówno w transporcie krajowym oraz międzynarodowym. Jedną z takich propozycji stał się transport multimodalny. Czym zatem są usługi multimodalne i kiedy z nich skorzystać?

Transport międzynarodowy a usługi multimodalne

W przypadku transportu krajowego do jego realizacji najczęściej wybieraną formą przewozu jest spedycja ciężarowa. Nieograniczona przestrzeń ładunkowa oraz mobilność pozwala dostarczyć towar w możliwie jak najkrótszym czasie do wybranego miejsca w Polsce. Co jednak w przypadku, gdy dany towar oczekuje na załadunek po drugiej strony Europy lub innego kontynentu? Tutaj z pomocą przychodzi wspomniany wcześniej transport multimodalny. Według teorii przewóz łączony to taki rodzaj transportu, który do swojej realizacji wykorzystuje więcej niż jedną formę przewozu. W praktyce oznacza to, że w celu dostarczenia towaru do wybranego miejsca na świecie transport multimodalny wykorzystuje kilka źródeł transportu. W tym przypadku dopełnienie oferty stanowi spedycja ciężarowa, która pozwala zrealizować końcową fazę usługi logistycznej.

Transport łączony zatem sprawdza się idealnie na dalekich trasach. Wykorzystując zalety każdego środka transportu zyskuje się optymalizację kosztów, która przyczynia się jednocześnie do skrócenia terminu oczekiwania na dostawę ładunku. Niezwykle popularnym rozwiązaniem, które sprawdza się przy przewozie multimodalnym, jest spedycja kontenerowa. Dzięki ujednoliconym rozmiarom kontenera jego przeładunek jest szybki i bezpieczny. Rola transportu multimodalnego sprawdza się zarówno w przypadku pojedynczych zleceń, a także podczas cyklicznych transportów ładunkowych.

Przykładem transportu multimodalnego może być pozyskiwanie towarów z Chin. Za sprawą ekspresowych pociągów towarowych z Chin do Polski ładunek zostaje odebrany od producenta za pośrednictwem pojazdów ciężarowych, by następnie zostać przeładowanym do wagonów kolejowych. Główny etap podróży odbywa się zatem na Nowym Szlaku Jedwabnym, który łączy oba kontynenty i  zapewnia swobodny przepływ towarów. Towar dostarczony do Polski zostaje odpowiednio odebrany i przeznaczony do magazynowania w oczekiwaniu na transport ciężarowy, który dostarczy ładunek pod wskazane w zleceniu miejsca rozładunku. Kolejną zaletą transportu multimodalnego jest jego niska szkodliwość względem środowiska. Wykorzystując nowoczesne środki transportu redukuje się emisję szkodliwych gazów, które przedostają się do atmosfery.

Transport łączony – dla kogo?

Przewóz towarów na skalę międzykontynentalną to niezwykle złożony proces, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i skoordynowania. Jak dowodzą statystyki, głównymi podmiotami, które decydują się na skorzystanie z usług multimodalnych, są rodzimi przedsiębiorcy. Dzięki wysoce rozwiniętej infrastrukturze logistycznej transport zagraniczny zapewnia należyte bezpieczeństwo oraz powtarzalność. Co ważne, chcąc pozyskać towar z zagranicznych rynków klient zyskuje ogromną swobodę, która pozwala przewieźć dowolny rodzaj ładunku – nie narzucając przy tym ograniczeń ilościowych. Bazując na znajomości branży transportowej spedytor stworzy usługę, która pozwoli spełnić wszelkie oczekiwania. W ten sposób klient zostaje na bieżąco informowany o pozycji towaru zyskując komfort i kompleksowość zleconych zadań. 

Korzystanie z kilku form przewozu to także świetna okazja dla rozwoju własnego przedsiębiorstwa. Zapewniając powtarzalność dostaw przedsiębiorcy mogą nie tylko importować, ale także eksportować towary na szerszą skalę. By móc cieszyć się zaletami transportu multimodalnego jego organizację należy powierzyć doświadczonej firmie spedycyjnej. Jest to gwarancja nie tylko bezpiecznego transportu, ale także możliwości rozwoju własnej firmy.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.