Kiedy umiera bliska osoba, oprócz smutku, żalu i tęsknoty pojawia się w nas także potrzeba należytego pożegnania się ze zmarłym i oddania mu hołdu. Można to zrobić, składając przy trumnie i na grobie wieniec, wiązankę lub bukiet pogrzebowy. Jakie kwiaty wybrać? Które gatunki będą odpowiednie dla kobiety, a które dla mężczyzny? Jaki napis zamieścić na wstędze pogrzebowej?

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb? Wieniec, wiązanka, a może bukiet?

 

Składanie kwiatów w hołdzie zmarłemu to jeden ze zwyczajów pogrzebowych rozpowszechnionych na całym świecie. Nie tylko symbolizuje on kruchość i ulotność życia, ale przede wszystkim stanowi wyraz pamięci i szacunku wobec osoby, która odeszła. Nic więc dziwnego, że wiele osób poświęca wyborowi kwiatów na pogrzeb tak wiele uwagi. Co i w jakich okolicznościach wybrać?

  1. Wieniec pogrzebowy. To najbardziej okazała ze wszystkich możliwości. W jego przypadku kwiaty mocuje się do roślinnego podkładu w kształcie koła, serca lub krzyża. Koszt kompozycji może wynieść nawet kilkaset złotych. Dlatego na zakup wieńca pogrzebowego decyduje się najczęściej najbliższa rodzina i przyjaciele zmarłej osoby.
  2. Wiązanka pogrzebowa. Ma mniejsze rozmiary niż wieniec pogrzebowy. Może być jednak równie piękna. Najczęściej wybierają ją dalsi krewni zmarłej osoby, jej znajomi, sąsiedzi oraz współpracownicy.
  3.  Bukiet pogrzebowy. To rzadziej wybierana możliwość, niemniej wyglądająca równie atrakcyjnie. Bukiet pogrzebowy mogą wręczyć wnuki, kuzynostwo czy też współpracownicy zmarłej osoby.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb dla kobiety, a jakie dla mężczyzny?

 

W skład wieńca, wiązanki czy też bukietu pogrzebowego mogą wchodzić różne kwiaty. Za najbardziej uniwersalne uznaje się róże. Nie tylko pięknie wyglądają, ale również przez długi czas zachowują swój atrakcyjny wygląd. Sprawdzają się zarówno w przypadku pogrzebu kobiety, jak i mężczyzny. Dlatego często stanowią podstawę wieńców, wiązanek i bukietów pogrzebowych.

Róże to jednak niejedyne odpowiednie kwiaty na pogrzeb. Oto gatunki, które będą pasować do kompozycji żałobnej i kondolencyjnej:

  • dla kobiety – lilie, kalie, chryzantemy, hortensje, alstremerie, margerytki, eustomy, ostróżki, gipsówka,
  • dla mężczyzny – lilie, kalie, chryzantemy, goździki, anturium, santini, mieczyki, irysy, gerbery, cymbidium.

Wstęga pogrzebowa – co na niej napisać?

 

Wstęga (szarfa żałobna) to częste uzupełnienie wieńców, wianków i bukietów pogrzebowych. Najczęściej występuje ona w stonowanej kolorystyce – jest biała, kremowa, fioletowa lub czarna. W zależności od stopnia pokrewieństwa i zażyłości ze zmarłą osobą mogą znaleźć się na niej różne napisy. Jakie słowa umieścić na wstędze żałobnej?

Wśród uniwersalnych napisów, które sprawdzają się niezależnie od stopnia pokrewieństwa i zażyłości ze zmarłą osobą, można wymienić:

  1. „Ostatnie pożegnanie”
  2. „Spoczywaj w pokoju”
  3. „Z wyrazami głębokiego smutku”
  4. „Złączeni w modlitwie”

Członkowie rodziny i przyjaciele zmarłej osoby mogą pozwolić sobie na bardziej bezpośrednie sformułowania, które nie tylko będą odzwierciedlać stopień pokrewieństwa, ale również oddawać hołd zmarłemu. Oto propozycje, którymi można się zainspirować:

  1. „Kochanemu mężowi – pogrążona w żałobie żona”
  2. „Ukochanej Mamie i Babci – dzieci z wnukami”
  3. „Drogiemu bratu – pogrążona w smutku siostra”
  4. „Najdroższej Cioci – siostrzenica z rodziną”
  5. „Najlepszej przyjaciółce – (podpis)”
  6. „Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach – przyjaciele”
  7. „Śpij Aniołku – pogrążeni w smutku rodzice”

Złożenie przy trumnie i na grobie kwiatów opatrzonych wstęgą żałobną to gest wyrażający hołd, szacunek i pamięć wobec zmarłej osoby. W tak trudnych okolicznościach nikt nie chce popełnić faux-pas. Wybierając rzetelny zakład pogrzebowy, masz pewność, że jego pracownicy pomogą Ci w wielu kwestiach związanych z organizacją pogrzebu, w tym także w wyborze odpowiednich wieńców i wiązanek pogrzebowych. Podobne wsparcie otrzymasz też w profesjonalnym studiu florystycznym.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.