W świecie programowania funkcjonuje około 600 języków, a niektóre źródła podają, że nawet kilka tysięcy. Nic więc dziwnego, że osoby, które chciałby rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem oprogramowania, stoją przed trudnym wyborem, jaką technologię opanować w pierwszej kolejności. W poniższym zestawieniu mogą znaleźć pewne wskazówki. Które z języków programowania warto znać w 2021 roku?

Języki programowania, które warto znać w 2021 roku

 

Programowanie to zajęcie, które kusi wysokimi zarobkami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zgłasza chęć przebranżowienia się i sprawdzenia się w zawodzie programisty. Żeby jednak móc określać się tym mianem, należy biegle posługiwać się minimum jednym językiem. Jakim? Najlepiej takim, na który jest duży popyt. Wówczas znalezienie pracy nie będzie aż tak wymagającym zadaniem. Oto języki programowania, które warto znać w 2021 roku.

JavaScript

 

To najpopularniejszy język programowania, który wygrywa w wielu zestawieniach. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w jego wszechstronności. Wykorzystywany jest on niemal wszędzie – w przeglądarkach, chmurach, na serwerach i urządzeniach mobilnych czy też w kontenerach. Pozwala on m.in. wdrażać skomplikowane elementy i wyświetlać animacje grafiki 2D/3D na stronach internetowych.

Podstawowa znajomość JavaScript jest konieczna do wykonywania zawodu programisty. Język ten powstał już w 1995 r., jednak rozkwit jego popularności nastąpił w 2009 r. Zalicza się go do kategorii języków skryptowych.

Java

 

To backendowy język programowania, którym posługuje się prawie 9 milionów programistów na świecie. Wykorzystywany jest do tworzenia m.in.:

  • oprogramowania i aplikacji internetowych,
  • gier,
  • rozwiązań opierających się na sztucznej inteligencji.

Osoba biegle posługująca się tym językiem może liczyć na atrakcyjne perspektywy zawodowe. Szacuje się bowiem, że z oprogramowania Java korzysta aż 97 proc. komputerów lokalnych używanych w przedsiębiorstwach. Wśród popularnych serwisów, które się na nim opierają, wymienić można m.in. Netflix, YouTube, eBay czy też LinkedIn.

Java to dojrzały, rozwinięty język, wokół którego skupia się aktywna społeczność. Specjaliści chętnie służą pomocą, wymieniają się doświadczeniami, a także udostępniają materiały do nauki.

Python

 

To język skryptowy, który w latach 90. XX wieku powstał jako projekt poboczy. Dzisiaj to jest jednym z najchętniej wykorzystywanych języków programowania. Swoją popularność zawdzięcza temu, że można się go stosunkowo szybko nauczyć. Jest bowiem łatwy w obsłudze. Doskonale integruje się z C/C++, co jest kolejnym jego atutem.

Podobnie jak w przypadku Javy początkujący programista może liczyć na wsparcie aktywnej społeczności skupionej wokół Pythona. Duże zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się tym językiem oraz wysokie zarobki sprawiają, że zainteresowanie nauką Pythona systematycznie rośnie.

PHP

 

To język wykorzystywany m.in. do tworzenia aplikacji webowych. Z jego zasobów można korzystać bezpłatnie, gdyż został on udostępniony na zasadach open source. Szacuje się, że niemal 80 proc. serwisów internetowych jest zbudowanych w oparciu o język PHP, w tym m.in. Facebook czy też Wikipedia.

C#

 

To jeden z najstarszych, a zarazem najszerzej wykorzystywanych języków programowania. Rozwijany jest przez Microsoft. Cechuje się on prostotą i intuicyjnością, stąd też zainteresowanie nauką C# jest spore, a także wszechstronnością zastosowania. Najczęściej jednak wykorzystuje się go do zadań niskopoziomowych, np. tworzenia programów dla systemów.

C++

 

Powstał z rozszerzenia języka C. Podobnie jak on należy do grupy języków obiektowych i jest jednym z najpopularniejszych języków programowania ogólnego przeznaczenia. Za jego pomocą tworzy się aplikacje i gry. Sprawdza się również w komunikacji sieciowej.

Wszystkie wymienione języki należą do grupy języków globalnie wykorzystywanych w 2021 r. Dlatego warto je znać. Każdego z nich można się nauczyć. Ważna jest jednak systematyczność. Bez niej trudno będzie opanować nawet podstawy.

żródło: Teamquest.pl – rekrutacja pracowników IT

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.