Zbiorniki na gaz propan to szeroka gama produktów zróżnicowanych pod względem funkcjonalności. Inwestorzy mogą kupić zbiorniki nowe lub używane, w wariancie naziemnym i podziemnym, a dodatkowo w wielu różnych pojemnościach. Jak się w tym nie pogubić i jak dobrać zbiornik na gaz najlepszy dla siebie? Przedstawiamy wszystkie opcje i garść najpotrzebniejszych informacji.

Zbiorniki na gaz o różnej pojemności – rozwiązania skrojone na miarę potrzeb

Jedną z kwestii, o której muszą zdecydować inwestorzy wyposażający swoją nieruchomość w zbiornikową instalacje gazową jest pojemność zbiornika na gaz. Jednak jak wybrać właściwą i najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb wielkość zbiornika?

Specjaliści zalecają, by na podstawie przewidywanego zapotrzebowania na gaz wybrać dostosowaną idealnie pojemność zbiornika. Najważniejszym czynnikiem jest wielkość domu, który będzie ogrzewany przy pomocy pieca zasilanego propanem. To metraż nieruchomości, a właściwie jej kubatura pozwoli obliczyć orientacyjne zużycie gazu w sezonie grzewczym. Jednak to nie jedyne czynniki, które należy uwzględnić.

Gaz propan jako paliwo wielofunkcyjne może być wykorzystywany nie tylko do zaopatrywania domu w ciepło. Z powodzeniem może posłużyć również do zasilania kuchenki gazowej i podgrzewacza wody użytkowej. W takiej sytuacji należy dodatkowo uwzględnić liczbę mieszkańców domu, którzy będą korzystać z tych sprzętów. I na koniec, inwestor powinien zastanowić się czy będzie tankował zbiornik tylko raz do roku, czy może dwukrotnie w ciągu roku. Częstsze tankowanie zbiornika z gazem nie jest zalecane. Jest to kłopotliwe, mało praktyczne, ale także nieekonomiczne.

Podsumowując, dla domów o powierzchni około 140-160 m2 najlepiej sprawdzają się zbiorniki o pojemności 2700 l/2750 l i wystarczy tankować je raz do roku. W mniejszych domach można wybrać odpowiednio mniejsze zbiorniki i analogicznie w większych nieruchomościach te większe, na przykład o pojemności 4850 l.

Naziemny czy podziemny – który zbiornik sprawdzi się lepiej?

Zbiorniki na gaz propan występują także w wariancie naziemnym i podziemnym. Wybór konkretnego rozwiązania leży w gestii kupującego. Jednak aby ułatwić ten wybór, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek i podpowiedzi.

Należy pamiętać, że naziemne zbiorniki na gaz propan pozostają całkowicie widoczne. Zabronione jest ich zakopywanie, nawet częściowe. Dodatkowo nadają się one bardziej na większe działki. Wynika to z obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa lokalizowania zbiorników z gazem. Przepisy te określają minimalne odległości, jakie zbiornik musi zachować od budynków czy granicy działki. Są one dwa razy większe dla zbiorników naziemnych niż dla podziemnych zbiorników na gaz. Z tego powodu te drugie zdecydowanie lepiej sprawdzają się na mniejszych posesjach.

Ponadto zbiorniki podziemne przeznaczone są do ukrycia pod powierzchnią gruntu. Mogą zostać zakopane całkowicie bądź tylko częściowo. Mając to na uwadze nic nie stoi na przeszkodzie, aby na dużej posesji posadowić podziemny zbiornik na gaz. Wszystko zależy od preferencji estetycznych właściciela instalacji gazowej. Ostatnią cechą, którą różnią się zbiorniki jest koszt ich zakupu. Wariant naziemny jest nieco tańszy od opcji podziemnej.

Nowy lub używany zbiornik na gaz – rozwiązanie na każdą kieszeń

Oprócz możliwości wyboru pojemności i sposobu montażu zbiornika, inwestorzy mogą także zdecydować o budżecie, jaki przeznaczą na jego zakup. Używany zbiornik na gaz jest nieco tańszą opcją. Są one całkowicie bezpieczne, szczelne i funkcjonalne. Jednak trzeba liczyć się z ich krótszą żywotnością i brakiem gwarancji. Natomiast nowe zbiorniki na gaz to sprzęt objęty gwarancją producenta, która daje pewność niezawodności i bezawaryjności. Ponadto zapewniają one dłuższą żywotność i brak konieczności napraw.

Mając na uwadze wszystkie wymienione czynniki znacznie łatwiej jest wybrać zbiornik na gaz w odpowiednim wariancie. Niezależnie od tego, na który padnie wybór inwestorów, z pewnością będą oni zadowoleni z użytkowania zbiornikowej instalacji gazowej.

Marta
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione.

    Comments are closed.